Skip to content

286-290 Franklin AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1931

Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block3301
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 2FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,937
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
52%
Improvement Value:$149,000
48%
Total Assessment$308,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,454+3.0%
2024$12,086+3.1%
2023$11,719+1.4%
2022$11,558+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1931