Skip to content

83 Charles StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Date
Apr 6, 2011

Property Information

Block3401
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description2SF1G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,738
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,800
40%
Improvement Value:$151,100
60%
Total Assessment$251,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,909+3.1%
2024$9,609+3.2%
2023$9,310+1.4%
2022$9,179+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927