Skip to content

66 Center StreetBelleville, NJ 07109

Built 1959
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 14, 2003

Property Information

Block3403
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description1SCB DENTIST
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage688
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,100
38%
Improvement Value:$121,000
62%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,909+3.0%
2024$7,675+3.1%
2023$7,442+1.4%
2022$7,340+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft688DeedBook 6027, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1959