Skip to content

601-603 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1945

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 19, 2000

Property Information

Block3403
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description1SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,742
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,500
40%
Improvement Value:$186,900
60%
Total Assessment$311,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,559+3.0%
2024$12,188+3.1%
2023$11,818+1.4%
2022$11,656+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,742DeedBook 5742, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1945