Skip to content

591 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1995

Last Sale Price
$522,000
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block3403
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,400
33%
Improvement Value:$234,100
67%
Total Assessment$349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,095+3.0%
2024$13,679+3.1%
2023$13,264+1.4%
2022$13,082+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$522,000

To:

Sq Ft2,380DeedBook 20230, Page 42899

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5391, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1995