Skip to content

36 Hill StreetBelleville, NJ 07109

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2015

Property Information

Block3501
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,900
36%
Improvement Value:$198,300
64%
Total Assessment$311,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,551+3.0%
2024$12,180+3.1%
2023$11,810+1.4%
2022$11,648+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965