Skip to content

26-28 Hill StreetBelleville, NJ 07109

Built 1971

Last Sale Date
Oct 9, 2018

Property Information

Block3501
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF4G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
39%
Improvement Value:$184,400
61%
Total Assessment$302,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,196+3.0%
2024$11,836+3.1%
2023$11,476+1.4%
2022$11,319+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971