Skip to content

486 Franklin AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2008

Property Information

Block3504
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,026
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,400
49%
Improvement Value:$121,400
51%
Total Assessment$239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,671+3.0%
2024$9,386+3.1%
2023$9,100+1.4%
2022$8,976+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942