Skip to content

13 Ligham StreetBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2024

Property Information

Block3505
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage968
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
49%
Improvement Value:$122,900
51%
Total Assessment$240,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,716+3.0%
2024$9,429+3.1%
2023$9,142+1.4%
2022$9,017+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$136,900
DeedBook 5675, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1932