Skip to content

460 Franklin Avenue

Belleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Jun 5, 2009

Property Information

Block3504
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,500
38%
Improvement Value:$196,800
62%
Total Assessment$318,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,837+3.0%
2024$12,458+3.1%
2023$12,079+1.4%
2022$11,914+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 12205, Page 6947

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 12084, Page 3240

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 6397, Page 17

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6176, Page 749

Property Sale

Sale
$278,100
DeedBook 6043, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1927