Skip to content

500 Franklin AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Sep 18, 2019

Property Information

Block3504
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,051
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,800
35%
Improvement Value:$187,100
65%
Total Assessment$288,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,651+3.0%
2024$11,308+3.1%
2023$10,964+1.4%
2022$10,814+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$358,000

To:

Sq Ft2,051DeedBook 20190, Page 98910

Property Built

Built

Year Built: 1927