Skip to content

81 Ligham StreetBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Nov 5, 1998

Property Information

Block3504
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
52%
Improvement Value:$106,800
48%
Total Assessment$224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,066+3.0%
2024$8,799+3.1%
2023$8,531+1.4%
2022$8,414+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000

To:

Sq Ft1,075DeedBook 5584, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1942