Skip to content

68 Melwex StreetBelleville, NJ 07109

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2007

Property Information

Block3504
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,400
43%
Improvement Value:$160,100
57%
Total Assessment$279,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,272+3.0%
2024$10,940+3.1%
2023$10,607+1.4%
2022$10,462+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5447, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1962