Skip to content

82-84 Melwex StreetBelleville, NJ 07109

Built 1947

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block3504
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,400
47%
Improvement Value:$133,800
53%
Total Assessment$253,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,212+3.0%
2024$9,910+3.1%
2023$9,609+1.4%
2022$9,477+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

To:

Sq Ft1,276DeedBook 5810, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1947