Skip to content

87 Melwex StreetBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Jun 28, 1991

Property Information

Block3504
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SB1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,461
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,900
36%
Improvement Value:$228,100
64%
Total Assessment$358,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,438+3.0%
2024$14,012+3.1%
2023$13,586+1.4%
2022$13,400+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900

To:

Sq Ft2,461DeedBook 5180, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1937