Skip to content

77 Melwex StreetBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block3504
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
48%
Improvement Value:$127,900
52%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,667+3.1%
2024$9,375+3.2%
2023$9,082+1.4%
2022$8,954+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953