Skip to content

630-632 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Mar 30, 2007

Property Information

Block3505
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,300
44%
Improvement Value:$137,900
56%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,970+3.0%
2024$9,675+3.1%
2023$9,381+1.4%
2022$9,253+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$371,000

To:

Sq Ft1,366DeedBook 12047, Page 4498

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5634, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1937