Skip to content

55 Ligham StreetBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Feb 18, 2016

Property Information

Block3504
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
48%
Improvement Value:$128,000
52%
Total Assessment$246,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,921+3.0%
2024$9,628+3.1%
2023$9,336+1.4%
2022$9,208+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 20160, Page 18247

Property Built

Built

Year Built: 1937