Skip to content

61 Wilber StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927
Other Exempt

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Feb 16, 2007

Property Information

Block3702
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,000
44%
Improvement Value:$128,200
56%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$8,971+3.1%
2023$8,698+1.4%
2022$8,579+5.7%
2021$8,116+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,264DeedBook 12030, Page 5113

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5623, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1927