Skip to content

74 Liberty AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
May 6, 2005

Property Information

Block3702
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,371
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
46%
Improvement Value:$136,800
54%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,276+3.0%
2024$9,973+3.1%
2023$9,670+1.4%
2022$9,537+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000

To:

Sq Ft1,371DeedBook 6185, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1942