Skip to content

76 Liberty AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block3702
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
50%
Improvement Value:$115,800
50%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,429+3.0%
2024$9,151+3.1%
2023$8,873+1.4%
2022$8,751+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927