Skip to content

9 Jefferson StreetBelleville, NJ 07109

Built 1960

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block3703
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class47
Description1SF2BG 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,325
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,400
27%
Improvement Value:$282,300
73%
Total Assessment$386,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,596+3.0%
2024$15,135+3.1%
2023$14,675+1.4%
2022$14,474+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,325DeedBook 20180, Page 45239

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 12482, Page 1701

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 5992, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1960