Skip to content

24-26 Wilber StreetBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$296,000
Last Sale Date
Sep 18, 2018

Property Information

Block3703
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
55%
Improvement Value:$124,400
45%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,147+3.0%
2024$10,818+3.1%
2023$10,489+1.4%
2022$10,346+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$296,000

To:

Sq Ft984DeedBook 20180, Page 86677

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 12329, Page 6828

Property Built

Built

Year Built: 1942