Skip to content

71 Jefferson StreetBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 2, 2020

Property Information

Block3704
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,205
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
52%
Improvement Value:$124,100
48%
Total Assessment$259,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,450+3.0%
2024$10,141+3.1%
2023$9,833+1.4%
2022$9,698+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,205DeedBook 20200, Page 56677

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12252, Page 9663

Property Built

Built

Year Built: 1953