Skip to content

128 Delavan AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1926

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 16, 2022

Property Information

Block4004
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,018
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,700
55%
Improvement Value:$107,300
45%
Total Assessment$237,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,558+3.0%
2024$9,276+3.1%
2023$8,994+1.4%
2022$8,871+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,018DeedBook 20220, Page 85215

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6019, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1926