Skip to content

27 King PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1926

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Aug 21, 2025

Property Information

Block4004
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,000
53%
Improvement Value:$113,200
47%
Total Assessment$241,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,728+3.0%
2024$9,441+3.1%
2023$9,154+1.4%
2022$9,028+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft1,104DeedBook 20250, Page 57919

Property Sale

Sale
$329,000
Sq Ft1,104DeedBook 20250, Page 8156Recorded2/6/2025

Property Built

Built

Year Built: 1926