Skip to content

462 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block4004
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,600
42%
Improvement Value:$168,600
58%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,704+3.0%
2024$11,358+9.9%
2023$10,338+1.4%
2022$10,196+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,180DeedBook 20211, Page 28165

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 20180, Page 37691Recorded5/1/2018

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 5621, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1942