Skip to content

36 Salter PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jan 26, 2022

Property Information

Block402
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
38%
Improvement Value:$140,800
62%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,159+3.0%
2024$8,889+3.1%
2023$8,618+1.4%
2022$8,500+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,518DeedBook 20220, Page 16112

Property Sale

Sale
$184,500
DeedBook 5739, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1922