Skip to content

49 Naples AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 15, 2011

Property Information

Block402
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description1SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,661
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,400
33%
Improvement Value:$201,400
67%
Total Assessment$301,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,172+3.0%
2024$11,812+3.1%
2023$11,453+1.4%
2022$11,296+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,661DeedBook 12308, Page 4951

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5766, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1927