Skip to content

27-29 Naples AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1910

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Feb 13, 2026

Property Information

Block402
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
54%
Improvement Value:$85,700
46%
Total Assessment$185,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,489+3.0%
2024$7,268+3.1%
2023$7,047+1.4%
2022$6,951+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft858DeedBook 20260, Page 11521

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft858DeedBook 20181, Page 476

Property Sale

SaleMulti
$5,000

To:

Sq Ft858DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910