Skip to content

204 Franklin StreetBelleville, NJ 07109

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2003

Property Information

Block402
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2SB 1APT
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,568
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,500
23%
Improvement Value:$258,900
77%
Total Assessment$336,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,567+3.0%
2024$13,167+3.1%
2023$12,766+1.4%
2022$12,591+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925