Skip to content

105 Newark AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1963

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jul 19, 1995

Property Information

Block403
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,072
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,800
23%
Improvement Value:$318,800
77%
Total Assessment$414,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,721+3.0%
2024$16,227+3.1%
2023$15,734+1.4%
2022$15,518+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft3,072DeedBook 5376, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1963