Skip to content

123 Garden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1929

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Nov 12, 2013

Property Information

Block4105
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF1GSH 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,200
48%
Improvement Value:$145,400
52%
Total Assessment$279,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,276+3.0%
2024$10,944+3.1%
2023$10,611+1.4%
2022$10,465+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$241,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 12469, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1929