Skip to content

129 Garden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 18, 2019

Property Information

Block4105
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,598
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,200
35%
Improvement Value:$195,100
65%
Total Assessment$300,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,111+3.0%
2024$11,754+3.1%
2023$11,396+1.4%
2022$11,240+25.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,598DeedBook 20190, Page 93531

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft1,598DeedBook 20160, Page 37997Recorded5/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 1927