Skip to content

17 Hunkele StreetBelleville, NJ 07109

Built 1948

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block4105
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class47
Description1SF1BG 2 FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,000
32%
Improvement Value:$215,400
68%
Total Assessment$316,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,760+20.3%
2024$10,607+3.1%
2023$10,284+1.4%
2022$10,144+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,190DeedBook 20230, Page 6173

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5966, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1948