Skip to content

49 Passaic AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1956

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 8, 2023

Property Information

Block4301
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,191
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,100
44%
Improvement Value:$154,600
56%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,200+3.0%
2024$10,869+11.5%
2023$9,746+1.4%
2022$9,612+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,191DeedBook 20230, Page 16377

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,191DeedBook 20220, Page 39714Recorded4/20/2022

Property Sale

Sale
$110,500
DeedBook 5408, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1956