Skip to content

9 Madison StreetBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2006

Property Information

Block4302
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,100
53%
Improvement Value:$123,100
47%
Total Assessment$263,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,615+3.0%
2024$10,302+3.1%
2023$9,988+1.4%
2022$9,852+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953