Skip to content

58 Chestnut StreetBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Date
Oct 11, 2023

Property Information

Block4401
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
55%
Improvement Value:$133,200
45%
Total Assessment$295,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,905+3.0%
2024$11,554+3.1%
2023$11,203+1.4%
2022$11,049+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953