Skip to content

63-69 Moore PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block4404
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class47
Description1SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,900
56%
Improvement Value:$165,700
44%
Total Assessment$376,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,188+4.8%
2024$14,490+3.2%
2023$14,042+1.4%
2022$13,846+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft1,433DeedBook 20230, Page 39611

Property Built

Built

Year Built: 1927