Skip to content

60-62 Moore PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1929

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
May 31, 2005

Property Information

Block4406
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class47
Description2SB3G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,043
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
35%
Improvement Value:$271,900
65%
Total Assessment$416,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,814+3.0%
2024$16,317+3.1%
2023$15,821+1.4%
2022$15,605+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,043DeedBook 6198, Page 418

Property Sale

Sale
$360,400
DeedBook 5945, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1929