Skip to content

47 Walnut StreetBelleville, NJ 07109

Built 1926

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 23, 2002

Property Information

Block4601
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,800
49%
Improvement Value:$142,000
51%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,163+3.0%
2024$10,834+3.1%
2023$10,505+1.4%
2022$10,361+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 5953, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1926