Skip to content

440 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1926

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 27, 2005

Property Information

Block4601
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,600
46%
Improvement Value:$125,600
54%
Total Assessment$233,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,405+3.0%
2024$9,127+3.1%
2023$8,850+1.4%
2022$8,729+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 6214, Page 566

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5220, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1926