Skip to content

51 Walnut StreetBelleville, NJ 07109

Built 1926

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jan 13, 2022

Property Information

Block4601
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,282
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
52%
Improvement Value:$123,100
48%
Total Assessment$255,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,292+3.0%
2024$9,989+3.1%
2023$9,685+4.1%
2022$9,302+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,282DeedBook 20220, Page 17278

Property Built

Built

Year Built: 1926