Skip to content

27 Walnut StreetBelleville, NJ 07109

Built 1926

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block4601
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
48%
Improvement Value:$138,700
52%
Total Assessment$266,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,756+3.0%
2024$10,439+3.1%
2023$10,121+1.4%
2022$9,983+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,208DeedBook 20160, Page 65907

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5990, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1926