Skip to content

35 Walnut StreetBelleville, NJ 07109

Built 1926

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 5, 2021

Property Information

Block4601
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,401
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
47%
Improvement Value:$144,400
53%
Total Assessment$272,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,986+3.0%
2024$10,662+3.1%
2023$10,338+7.7%
2022$9,594+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,401DeedBook 20210, Page 16103

Property Built

Built

Year Built: 1926