Skip to content

8-12 Garden AvenueBelleville, NJ 07109

Vacant Land

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Nov 5, 1993

Property Information

Block4603
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,965+3.0%
2024$5,789+3.1%
2023$5,613+1.4%
2022$5,536+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

DeedBook 5284, Page 404