Skip to content

36 Garden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$627,950
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block4603
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,449
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,800
32%
Improvement Value:$245,000
68%
Total Assessment$361,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,591+39.4%
2024$10,470+3.1%
2023$10,152+1.4%
2022$10,013+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$627,950

To:

Sq Ft1,449DeedBook 20240, Page 39237

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,449DeedBook 20240, Page 7370Recorded2/7/2024

Property Sale

Sale
$170,280
DeedBook 4998, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1927