Skip to content

30 Garden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block4603
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,900
47%
Improvement Value:$131,900
53%
Total Assessment$248,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,034+3.0%
2024$9,738+3.1%
2023$9,442+1.4%
2022$9,313+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,226DeedBook 20210, Page 57635

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 6008, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1927