Skip to content

215 Garden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 10, 2008

Property Information

Block4701
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage951
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,600
49%
Improvement Value:$145,400
51%
Total Assessment$287,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,575+3.0%
2024$11,233+3.1%
2023$10,892+1.4%
2022$10,742+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft951DeedBook 12171, Page 114

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 12069, Page 3306

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5905, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1942