Skip to content

14-16 Springer StreetBelleville, NJ 07109

Built 1945

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jul 11, 2024

Property Information

Block4701
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,402
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,500
49%
Improvement Value:$146,600
51%
Total Assessment$288,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,619+3.0%
2024$11,276+3.1%
2023$10,933+1.4%
2022$10,784+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft1,402DeedBook 20240, Page 46552

Property Built

Built

Year Built: 1945